Szampon samochodowy — składniki i stosowanie

0 Comments

Brud, który nieuchronnie gromadzi się na samochodzie podczas jazdy, składa się z czterech warstw, które wzajemnie się przenikają, przyczyniając się do niszczenia lakieru karoserii.

  • Pierwsza warstwa (zewnętrzna) składa się z cząsteczek krzemianów i zanieczyszczeń organicznych i jest łatwo usuwana strumieniem wody.
  • Druga warstwa znajdująca się pod spodem jest jednak niemożliwa do usunięcia wodą, dlatego dodaje się do niej szampon samochodowy. Szampon rozpuszcza drugą warstwę, na którą składają się pozostałości spalin, cząsteczki asfaltu, resztki owadów i tłuste substancje osadzone na powierzchni ciała.
  • Trzecia warstwa to tlenki samego lakieru oraz pozostałości po polerowaniu i konserwacji poprzednich zabiegów na karoserii.
  • Czwarta warstwa to cząsteczki zniszczonego lakieru.

Trzecią i czwartą warstwę można usunąć tylko za pomocą środków chemicznych lub polerujących zawierających materiały ścierne.

Dlatego lepiej jest stosować szampony samochodowe, ponieważ zawierają one składniki eliminujące wady mycia czystą wodą. Przede wszystkim substancje powierzchniowo czynne (surfaktanty), które w ułamku masowym 6-30% dobrze rozpuszczają tłuste zanieczyszczenia, tworzą na lakierze monomolekularną warstwę ochronną działając jako środek konserwujący. Mikropowłoka na bazie surfaktantów jest elementem przewodzącym prąd elektryczny, dzięki czemu farba przestaje gromadzić ładunki elektrostatyczne i przyciągać kurz.

Szampony samochodowe dzielą się na detergenty, które przeznaczone są do mycia karoserii własnymi rękami lub do stosowania w myjni bezdotykowej. Różnią się składem i stężeniem. Można też wyróżnić szampony samochodowe z woskiem, kompozycje do czyszczenia grzejników, które mają swoje cechy i różnice w zastosowaniu. 

Na rynku produktów do pielęgnacji karoserii samochodowych istnieje wiele szamponów, ale wybór odpowiedniego nie jest tak łatwy. Aby się nie pomylić, trzeba szczegółowo przeanalizować informacje o istniejących rodzajach szamponów. Konieczne jest wybranie autokosmetyki zgodnie z zastosowaną metodą mycia i wymaganiami, które należy osiągnąć pod koniec procedury mycia.

Szampon samochodowy dostępne w tym miejscu.

Related Posts