Kiedy wymieniać opony na nowe?

0 Comments

Rola opon w samochodzie jest niepodważalna. Nie tylko są one niezbędne do jazdy, ale także odpowiadają za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wymiana opon może budzić jednak liczne pytania i wątpliwości, na które odpowiemy poniżej. Zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu który powstał we współpracy z serwisem Nord Auto Olsztyn!

Kiedy należy wymienić opony na nowe?

Jednym z podstawowych czynników decydujących o wymianie opon na nowe jest głębokość bieżnika. Przepisy jasno regulują minimalną głębokość, która wynosi 1,6 mm, dla porównania nowo zakupione opony mają bieżnik o głębokości nawet 8 mm. To właśnie ta cecha kół wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy, znacząco skracając drogę hamowania.

Kolejnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy wymianie opon jest wiek ogumienia. Na ogół przyjmuje się, iż opony nie powinny mieć więcej niż 10 lat. Starzejąca się guma, nawet jeśli nie nosi na sobie znamion zużycia, cechuje się twardnieniem i zmniejszającą się przyczepnością.

Wymiana opon – samodzielna czy w warsztacie?

Samodzielna wymiana opon wymaga od nas posiadania szeregu narzędzi, do których należą: lewarek, klucz krzyżowy oraz klucz dynamometryczny. Teoretycznie jest to prosta operacja, wystarczy unieść samochód przy pomocy lewarka, następnie odkręcić śruby i wymienić starą oponą na nową. Po dokręceniu nowego koła możemy opuścić samochód. Czynność ta jest jednak bardzo męcząca, a w przypadku nowoczesnych samochodów może okazać się o wiele bardziej skomplikowana. Gdy nie jesteśmy pewni czy sobie poradzimy, warto udać się do warsztatu. Wymiana opon w serwisie zajmie mniej czasu i pozwoli uniknąć nieprzewidzianych problemów.

Related Posts