Na co zwrócić uwagę wybierając smar do łożysk?

0 Comments

Wybranie porządnego smaru do łożysk nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza że oferta na rynku jest naprawdę bardzo szeroka i różnorodna. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, na jaki smar do łożysk ( https://chemiatechniczna.com/smary ) postawić i na które elementy zwrócić szczególną uwagę.

Jaki smar wybrać?

Jeżeli chodzi o popularne smary plastyczne, to w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na prędkość obracania się łożyska. Bardzo ważną rolę odgrywa także obciążenie łożyska. Z praktycznego punktu widzenia lepkość smaru powinna zawsze zwiększać się wraz ze wzrostem wielkości łożyska. Przy dużych łożyskach najlepiej sprawdzi się więc bardzo lepki smar. Dzięki tej prostej zasadzie, pomiędzy smarem i łożyskiem nigdy nie dojdzie do tarcia. Warto wspomnieć również i o tym, że w przypadku bardzo dużych łożysk prędkość obrotu jest zazwyczaj znacznie niższa, dlatego też smar powinien być nieco gęstszy. Tylko w ten sposób będzie można zapewnić odpowiednią nośność.

Cenne wskazówki

Jeżeli łożysko jest poważnie narażone na działanie dość wysokich temperatur, to warto postawić na smar do łożysk, który charakteryzuje się odpornością na utlenienie. Najlepiej sprawdzą się tutaj smary o niezmiennej konsystencji. Na rynku dostępne są także specjalne smary litowe i wapniowe, które stosowane są w wilgotnych pomieszczeniach. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie wybrać odpowiedni smar do łożysk powinny zawsze skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy. Zły wybór może naprawdę drogo kosztować.

Related Posts