pistolet lakierniczy

Jaki pistolet do malowania samochodu najlepiej wybrać?

0 Comments

Pistolety natryskowe są używane głównie przez fachowców, ale mogą przydać się również w prywatnym garażu. Kupując tego typu urządzenie jest kilka rzeczy na które należy zwrócić uwagę. W przypadku malowania samochodu nie można sobie pozwolić na kupno nieodpowiedniego pistoletu lakierniczego. Zatem na co należy zwrócić uwagę kupując pistolet do malowania i jakie są jego rodzaje?

Co to jest pistolet lakierniczy?

Pistolet lakierniczy to urządzenie, za pomocą którego szybko, łatwo i wygodnie nakłada się lakier na małą lub dużą powierzchnię. Najczęściej stosowany jest w blacharniach i lakierniach, gdzie używany jest przede wszystkim do malowania samochodów. Obecnie rynek pistoletów lakierniczych jest dobrze wyposażony i fachowcy mają do wyboru kilka modeli różniących się szerokością strumienia i przynależnością do jednej z kategorii klasowych lub zbiornika na farbę znajdującego się w górnej lub dolnej części urządzenia.

Pistolet do malowania samochodu – różne rodzaje

Profesjonalne pistolety lakiernicze to modele ciśnieniowe tj. sprężone powietrze odpowiada za wypchnięcie i równomierne rozprowadzenie farby. Są one podzielone na kilka kategorii w zależności od stosowanego ciśnienia: HP (wysokie ciśnienie), RP (średnie ciśnienie), HVLP (niskie ciśnienie) i LVLP (niskie ciśnienie, niskie zużycie materiału). Pistolet wysokociśnieniowy zużywa dużo farby, która jest rozpylana w małych ilościach, lecz pod dużym ciśnieniem (efekt miotły).

Niskociśnieniowy pistolet to większa oszczędność koloru, ale pracuje przy niższym ciśnieniu, dlatego potrzebuje dodatkowego wyposażenia w postaci dobrej i wydajnej sprężarki. Obecnie najbardziej popularne są opryskiwacze LVLP, które wymagają mniejszego ciśnienia do działania, ale zużywają mniej farby.

Related Posts