stacje szybkiego ładowania

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu. Czy warto zainstalować stacje szybkiego ładowania?

0 Comments

Popularność samochodów elektrycznych rośnie z roku na rok. Stale zaostrzane zasady emisji CO2 przez producentów samochodów i nowe normy emisji spalin nakładane przez Unię Europejską powodują, że segment tych pojazdów rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Główną wadą samochodów z napędem elektrycznym jest brak infrastruktury i słaby zasięg. Dlatego właśnie coraz więcej osób szuka sposobu, by zainstalować stacje szybkiego ładowania w przydomowym garażu. Jakie masz możliwości „tankowania” samochodu elektrycznego?


1. Ładowanie samochodu elektrycznego z gniazdkaNie ma większych przeszkód, by ładować samochód elektryczny ze zwykłego gniazdka 230 V, jednak napełnienie baterii będzie trwało bardzo długo i jest to mało komfortowe rozwiązanie. Nawet jeśli mamy do czynienia ze stosunkowo niedużą baterią 30-40 kWh, to czas ładowania takiego pojazdu może wynieść nawet ponad 10 godzin. Na pewno dużym plusem takiego rozwiązania jest brak inwestycji w instalacje pod samochód elektryczny. Gniazdko elektryczne jest w każdym garażu i ich dostępność nie stanowi żadnego wyzwania.


2. Czy w garażu można zainstalować stacje szybkiego ładowania?

stacje szybkiego ładowania


Nowe rozwiązania w tej dziedzinie pojawiają się każdego roku. Ceny domowych stacji ładowania zaczynają się mniej więcej od 5000 zł. Pamiętać trzeba, by moc takiego urządzenia dopasować do użytkowanego samochodu, jego parametrów ładowania i zainstalowanej baterii. Instalując w domu stacje szybkiego ładowania, jesteśmy w stanie bardzo komfortowo korzystać z wszystkich zalet posiadania pojazdu elektrycznego, zwłaszcza gdy używamy go do poruszania się po mieście i na wieczór wstawiamy do garażu. To pozwala na wykorzystanie taryfy nocnej i jeszcze bardziej obniża koszt eksploatacji. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy zasilamy stacje szybkiego ładowania prądem z paneli fotowoltaicznych.

Related Posts