Domowa ładowarka samochodów elektrycznych - co warto wiedzieć

Domowa ładowarka samochodów elektrycznych – co warto wiedzieć

0 Comments

Domowe ładowarki do samochodów elektrycznych

Decydując się na zakup samochodu elektrycznego, zazwyczaj w zestawie wraz z nim mamy do dyspozycji przenośną ładowarkę podłączona do gniazdka 230 V. Niestety, charakteryzuje się ona bardzo niewielką mocą, bo jedynie 2,3 kW. Dlatego też ładowanie za ich pomocą jest dość wolne i długotrwałe. Wyposażone są w sterowniki kontrolujące parametry ładowania i zabezpieczenie elektryczne.

Jeśli zaopatrzymy się w domową stację ładowania pojazdów – wówczas, możemy zwiększyć moc ładowania nawet o dziesięć razy, aż do 22 kW. Jest to zdecydowanie szybszy sposób odnowienia akumulatora samochodu. Natomiast, ładując auto na publicznych stacjach, tam moc wynosi nawet 150 kW.

Najpopularniejsze moce stacji

Niestety, nie są one jeszcze dostępne powszechnie we wszystkich miastach, przez co wiele osób decyduje się indywidualnie zaopatrzyć w taki sprzęt. Jest to wydatek rzędu tysiąca bądź kilku tysięcy złotych – co w perspektywie lat zdecydowanie się opłaca nie tylko pod względem cenowym ale i patrząc przez pryzmat komfortu i wygody.

Ładowarki do aut można spotkać w kombinacji wielu kształtów i kolorów. Z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Z reguły wyposażone są one także w ekran na którym możemy stale podglądać na jakim etapie ładowania jest nasze auto. Zazwyczaj montowane są one na specjalnym słupku na terenie posesji, bądź po prostu – ścianie garażu aby ładowanie było jak najwygodniejsze.

Dobrze zainstalowana stacja jest w stu procentach bezpieczna, dlatego tez większa część użytkowników korzysta z niej głównie w nocy – nie martwiąc się o poranne poszukiwanie odpowiedniej stacji czy brak odpowiedniego naładowania akumulatora. To niezwykle wygodne i kompatybilne rozwiązanie.

Najpopularniejsze moce stacji

Są one odpowiednio dopasowane indywidualnie do każdego samochody, te najpowszechniej używane wynoszą:
3,7 kW – prąd jednofazowym 230 V o natężeniu 16 A
7,4 kW – prąd jednofazowym 230 V o natężeniu 32 A
11 kW – prąd trójfazowym 400 V o natężeniu 16 A
22 kW – prąd trójfazowym 400 V o natężeniu 32 A

Typy złącz dostępne na rynku

Obecnie do wyboru pośród domowych stacji mamy gniazdo Typ-2 a także zintegrowany kabel z 7-bolcową wtyczką Typ-2. Od 2014 roku wszystkie produkowane auta na terenie Unii Europejskiej wyposażone są w gniazdo właśnie Typ-2. Także firmy produkujące auta poza terenem Unii Europejskiej coraz częściej dostosowują się do panujących standardów. Co ważne, samochody posiadające Typ-2 mogą być ładowane zarówno prądem jednofazowych jak i trójfazowym.

Related Posts

super auto

Witam!

Miło mi was wszystkich powitać na moim blogu motoryzacyjnym. Jak…