Wpływ szpachli samochodowych na jakość naprawy karoserii

0 Comments

Często zastanawiamy się, czy naprawa szpachlą samochodową to dobry wybór? Są przecież inne sposoby. Uszkodzoną po stłuczce blacharkę, można naprawiać za pomocą wyciągania. Używa się do tego różnych narzędzi. Zajmują się tym wyspecjalizowane warsztaty. Nie wszystkie jednak wgniecenia da się naprawić tymi sposobem. Wtedy w grę wchodzi szpachel samochodowy. Jest to środek zbudowany głównie na żywicy poliestrowej z różnymi domieszkami. Te dodatki wpływają na rodzaj otrzymywanej szpachli samochodowej.

Rodzaje szpachlówek samochodowych

  • wykończeniowe – to szpachle używane do nadania ostatecznego kształtu naprawianego obszaru. Zostawiają gładką powierzchnię gotową do nałożenia kolejnych warstw lakieru.
  • z włóknem szklanym – używane do miejsc, gdzie chcemy osiągnąć jak największą wytrzymałość mechaniczną. Znoszą bardzo dobrze wysokie temperatury.
  • z pyłem aluminiowym – nadają się do dużych ubytków lub wgnieceń. Są bardzo elastyczne. Dzięki temu można je łatwo szlifować.
  • uniwersalne – to wszystkie szpachle, które mają świetnie przywieranie do podłoża roboczego. W zależności od rodzaju mogą występować jako bardziej elastyczne lub twarde. Twardsze używa się głównie do mniejszych napraw. Należy szlifować je mechanicznie.
  • natryskowe – nakładane za pomocą pistoletu na duże powierzchnie.
  • do tworzyw – przeznaczone do wszelkich plastików, np. zderzaków.

Jak długo wytrzyma taka naprawa?

Główną istotną rolę odgrywa tu jakość używanej szpachli. Na rynku dostępna jest ogromna ilość różnych producentów. Wybór zależy od nas. Drugim czynnikiem jest użycie właściwej szpachli samochodowej https://www.dlalakierni.pl/szpachle-samochodowe na naprawianą powierzchnię. Źle dobrany typ nie pozwoli długo cieszyć się ładną karoserią. Kolejnym punktem jest doświadczenie osoby, która to robi.

Robiąc to pierwszy raz, możemy popełnić kilka błędów, które ukażą się w niedługim czasie po regeneracji nadwozia. Gdy sprawę w swoje ręce przejmie specjalista taki jak blacharz-lakiernik, to jakość naprawy powinna być na wyższym poziomie.

Jeżeli naprawa wykonana jest prawidłowo i zgodnie ze sztuką lakierniczą, to powinna starczyć na kilka lat. To zależy także od warunków, w jakich będzie użytkowane auto.